Jaka będzie najlepsza woda dla mnie – oto jest pytanie!

Woda jest niebywale ważnym składnikiem naszego organizmu.

Czemu?

W końcu ludzki organizm w aż 50-70% składa się z wody 😉

Średnie zapotrzebowanie na wodę dorosłego człowieka to 2-2,7l wody dziennie. Warto jest jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę jest kwestią indywidualną i bardzo zróżnicowaną. Zależy od wielu czynników, takich jak m.in.: wiek, płeć, stan fizjologiczny, stan zdrowia, poziom aktywności fizycznej, temperatura otoczenia czy dieta.

Zaleca się, by czysta woda stanowiła ok. 70% całkowitego spożycia płynów. Wodę należy pić w ciągu całego dnia małymi porcjami (100-150 ml).

Skutkiem niedoboru wody mogą być bóle i zawroty głowy, wysychanie jamy ustnej, niska produkcja śliny, zaburzenia ciśnienie tętniczego oraz zaburzenia elektrolitowe. Na niedobór szczególnie narażone są niemowlęta i osoby cierpiące na biegunki.

Którą wodę wybrać? Tą nisko- czy wysokozmineralizowaną?

Na naszym rynku dostępnych jest wiele wód, zarówno mineralnych jak i źródlanych. Ich podział związany jest ze stopniem zmineralizowania (zawartością jonów w mg/l) i przedstawia się następująco:

  • wysokozmineralizowane: powyżej 1500 mg/l
    • Muszynianka, Kryniczanka, Muszyna, Staropolanka 2000
  • średniozmineralizowane: od 500 do 1500 mg/l
    • Kinga Pienińska, Cisowianka, Nałęczowianka, Staropolanka 800, Magnesia, Jurajska
  • niskozmineralizowane: 50 do 500 mg/l
    • Dobrowianka, Kropla Beskidu, Evian, Żywiec Zdrój, Primavera
  • bardzo niskozmineralizowane: nie więcej niż 50 mg/l

Wody wysokozmineralizowane polecane są dla osób o dużej aktywności fizycznej, nie nadają się jednak do gotowania, gdyż wytrąca się z nich dużo kamienia. Można je pić przy niedoborach określonych składników mineralnych.

Wody średniozmineralizowane nadają się do codziennego picia, jednak według zaleceń Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego nie są odpowiednie dla dzieci poniżej 3 roku życia. Mogą one, u osób dorosłych, spełniać funkcję profilaktyczną, wspomagając naszą dietę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu składników mineralnych w organizmie.

Wody nisko- i bardzo niskozmineralizowane, którymi są wody źródlane idealne są dla kobiet ciężarnych i karmiących, a także do przygotowywania posiłków dla dzieci i niemowląt.

Czym się różni woda mineralna od źródlanej?

Naturalna woda mineralna, tak jak źródlana, jest wodą podziemną, pierwotnie czystą. Od wody źródlanej różni się charakterystycznym stabilnym składem mineralnym, a w określonych przypadkach także właściwościami, które korzystnie wpływają na nasz organizm i zdrowie.

A co z wodą z kranu?

Jakość wody wodociągowej określa polskie prawo oraz regulacje Unii Europejskiej. Obecnie w Polsce woda kranowa spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa i jest zdatna do picia, chociaż różnice w jej jakości na terenie kraju występują. Ponadto woda pita z kranu to mniej plastiku w koszu i więcej pieniędzy w kieszeni 😊

Przed nami, jeszcze kilka gorących dni! Pamiętajcie o piciu większych ilości wody w upalne dni!